Top 20 – piosenki z polskich filmów – ranking
Piosenki z polskich filmów to niejednokrotnie przeboje, które na stałe zapisały się w klasycznym repertuarze polskich hitów. Jakie utwory można zaliczyć do najlepszej muzyki filmowej?
Najlepsze piosenki z polskich filmów
1. Dumka na dwa serca – piosenka z filmu Ogniem i mieczem
Dumka na dwa serca w wykonaniu Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka to niezapomniany przebój promujący film Jerzego Hoffmana Ogniem i mieczem (1999). Piękna piosenka stylizowana na ukraińską, romantyczną dumkę opowiada o miłosnej tęsknocie za ukochanym i współgra z erotycznym wątkiem filmu – miłością Heleny (Izabella Scorupco) i Jana Skrzetuskiego (Michał Żebrowski). Teledysk do utworu zawiera sceny z Ogniem i mieczem, wokaliści śpiewają zaś na tle kinowego ekranu, przenosząc historyczną opowieść w realia współczesności.
2. Pocałuj noc – Varius Manx – piosenka z filmu Młode wilki
Pocałuj noc zespołu Varius Manx to słynny przebój nagrany do filmu Młode wilki (1995) Jarosława Żamojdy. Fabuła opowiada o trzech młodych mężczyznach, którzy u progu dorosłego życia postanawiają związać się z gangiem szczecińskich przemytników, żeby zarobić duże pieniądze. W filmie wystąpili między innymi Jarosław Jakimowicz, Piotr Szwedes i Paweł Deląg. Pocałuj noc to utwór o pragnieniu zachowania młodzieńczej niewinności, pozostania nietykalnym w świecie skupionym na żądzy władzy i pieniądza.
3. Wielka miłość – Seweryn Krajewski – piosenka z filmu Uprowadzenie Agaty
Wielka miłość to szalenie romantyczny utwór Seweryna Krajewskiego z filmu Uprowadzenie Agaty Marka Piwowskiego. W roli tytułowej Agaty wystąpiła Karolina Rosińska, natomiast jej ukochanego – Cygana – zagrał Sławomir Federowicz. Główna bohaterka jest córką posła, natomiast jej chłopak to były więzień, związek nie znajduje zatem aprobaty rodziców dziewczyny. Wielka miłość współgra z filmem – opowiada bowiem o sile uczucia, które „nie wybiera”, a jego obiektem może się stać każdy bez względu na stan posiadania czy pozycję społeczną.
4. Ruchome piaski – Varius Manx – piosenka z filmu Nocne Graffiti
Ruchome piaski grupy Varius Manx promowały z kolei film Nocne Graffiti (1993) w reżyserii Macieja Dutkiewicza. Jest to historia mężczyzny (Marek Kondrat), który próbuje pomóc Monice, swojej siostrzenicy uzależnionej od narkotyków (Kasia Kowalska), angażując do tego również młodą dziennikarkę (Katarzyna Skrzynecka). Katarzyna Stankiewicz w Ruchomych piaskach śpiewa o życiowych błędach, które rozumie się dopiero z perspektywy czasu, zazwyczaj kiedy jest już za późno, aby zmienić skutki własnych decyzji.
5. Śpij, kochany, śpij – Kayah i Goran Bregović – piosenka z filmu Operacja Samum
Śpij, kochany, śpij to przebój Kayah i Gorana Bregovicia nagrany do filmu Operacja Samum (1999) Władysława Pasikowskiego. W obrazie opowiadającym o uwolnieniu młodego Polaka z rąk irakijskich terrorystów wystąpiła cała plejada polskich gwiazd: Marek Kondrat, Cezary Pazura, Olaf Lubaszenko czy Bogusław Linda. Muzyka piosenki Śpij kochany, śpij posiada wyraźne wpływy orientalne, kojarzące się z klimatem Bliskiego Wschodu.
6. Maryna – Paweł Kukiz i Piersi – piosenka do filmu Girl Guide
Maryna to piosenka wykonywana przez Pawła Kukiza i zespół Piersi, pochodząca z filmu Girl Guide (1995) w reżyserii Juliusza Machulskiego. Kukiz zagrał również jedną z głównych ról w filmie, gdzie wcielił się w rolę nauczyciela języka angielskiego, który pomaga swojej uczennicy (Renata Gabryjelska) odnaleźć zaginionego narzeczonego. Piosenka Maryna jest żartobliwym wyznaniem miłości zdesperowanego mężczyzny, nade wszystko pragnącego zdobyć serce ukochanej.
7. Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć – Kasia Nosowska – piosenka z filmu Gry uliczne
Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć to piosenka Kasi Nosowskiej z filmu Gry uliczne Krzysztofa Krauzego (1996). Jest to historia dwóch dziennikarzy próbujących wyjaśnić tajemnicę śmierci Stanisława Pyjasa. W filmie zagrali między innymi Redbad Klynstra, Robert Gonera i Grażyna Wolszczak. W teledysku do przeboju Nosowskiej wykorzystano sceny z filmu, w pozostałych ujęciach wystąpiła zaś sama wokalistka w czarnym stroju na tle płonącego krajobrazu.
8. Demony wojny – Budka Suflera – piosenka z filmu Demony wojny wg Goi
Demony wojny Budki Suflera to piosenka promująca film o takim samym tytule w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Obraz pokazuje działania polskich wojsk wchodzących w skład ONZ podczas wojny na Bałkanach. Film posiada doborową obsadę, wystąpili w nim między innymi Bogusław Linda, Mirosław Baka, Olaf Lubaszenko, Artur Żmijewski czy Zbigniew Zamachowski. Piosenka Budki Suflera mówi o grozie wojny domowej, która dzieli najbliższych sobie ludzi, jest klęską człowieczeństwa i zabija miłość.
9. Opowieść – Edyta Bartosiewicz – piosenka z filmu Nigdy w życiu
Opowieść Edyty Bartosiewicz to piosenka, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej komedii Nigdy w życiu! (2004) w reżyserii Ryszarda Zatorskiego. Film powstał na podstawie powieści Katarzyny Grocholi. Główną bohaterką historii jest redaktorka Judyta (w tej roli Danuta Stenka), która po rozwodzie postanawia zacząć wszystko od nowa, w czym pomaga jej nowy obiekt zainteresowania – Adam (Artur Żmijewski). Utwór Edyty Bartosiewicz to romantyczna ballada o miłości, która rozkwita pomimo nieprzyjaznego, deszczowego świata.
10. Wierność jest nudna – Natalia Kukulska – piosenka z filmu Och, Karol 2
Wierność jest nudna Natalii Kukulskiej to przebój nagrany do filmu Och, Karol 2 w reżyserii Piotra Wereśniaka. Komedia przedstawia zabawne losy uwodziciela Karola (w tej roli Piotr Adamczyk) i jego licznych adoratorek. Kreacje tych ostatnich stworzyły: Katarzyna Zielińska, Małgorzata Foremniak, Anna Mucha, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Małgorzata Socha i Katarzyna Glinka. W teledysku ujęcia Natalii Kukulskiej przeplatają się ze scenami z filmu. Widzimy Karola zagubionego wśród swoich pięknych partnerek spragnionych zmysłowych doznań.
11. Nie pokonasz miłości – Robert Gawliński – piosenka z filmu Wiedźmin
Nie pokonasz miłości to przebój Roberta Gawlińskiego promujący film Wiedźmin (2001) Marka Brodzkiego. Autorem tekstu i muzyki piosenki był Grzegorz Ciechowski. Piękny utwór o sile miłości, która jest najważniejszą wartością ludzkiego życia, nawiązywał do relacji tytułowego Wiedźmina (w tej roli Michał Żebrowski) i czarodziejki Jenefer (Grażyna Wolszczak). Film stanowił adaptację popularnej sagi Andrzeja Sapkowskiego.
12. Zakochani – Natalia Kukulska – piosenka z filmu Zakochani
Zakochani Natalii Kukulskiej to piosenka z filmu Piotra Wereśniaka – Zakochani (2000). Obraz opowiada zabawną historię pięknej Zosi (Magdalena Cielecka), która używa swoich wdzięków, by wykorzystywać mężczyzn. Wszystko jednak zmienia się, kiedy kobieta spotyka na swojej drodze Mateusza (Bartosz Opania). W teledysku wykorzystano romantyczne sceny z filmu, Natalia Kukulska występuje zaś w roli anioła i dobrej wróżki na tle obłoków nieba oraz gwiazd i uroczego księżyca.
13. Pray 4 Love – Afromental – piosenka z filmu Kochaj i tańcz (2009)
Piosenka Pray 4 Love zespołu Afromental promowała z kolei film Kochaj i tańcz w reżyserii Bruce’a Parramore. Akcja romantycznej historii rozgrywa się w środowisku tancerzy, o których pragnie napisać młoda dziennikarka Hania (Izabella Miko). Dziewczyna, mimo że ma wkrótce wziąć ślub, zakochuje się w przystojnym Wojtku (Mateusz Damięcki). W teledysku Pray 4 Love pojawiają się ujęcia filmowe.
14. Ballada o Janku Wiśniewskim – Kazik Staszewski – piosenka z filmu Czarny czwartek
Ballada o Janku Wiśniewskim w wykonaniu Kazika Staszewskiego stała się głównym motywem muzycznym filmu Czarny czwartek (2011) w reżyserii Antoniego Krauzego. Obraz przedstawia wydarzenia z Grudnia 1970 roku, kiedy to władza komunistyczna wydała rozkaz otwarcia ognia do robotników Stoczni w Gdyni zdążających do pracy.
Janek Wiśniewski padł, piosenka pochodząca z tamtego czasu, odnosiła się do śmierci Zbyszka Godlewskiego i pojawiła się w kilku polskich filmach, np. w Psach Władysława Pasikowskiego. W wersji Kazika utwór jest niezwykle ekspresywny i mocny. W teledysku wokalista wciela się w rolę aresztowanego stoczniowca, przetrzymywanego w pokoju przesłuchań. Nad jego głową złowrogo kołysze się żarówka – jedyne źródło światła w mroku.
15. Nie kłam, że kochasz mnie – Łukasz Zagrobelny – Ewelina Flinta – piosenka z filmu Nie kłam, kochanie
Nie kłam, że kochasz mnie – przebój Eweliny Flinty i Łukasza Zagrobelnego został nagrany do filmu Nie kłam, kochanie (2008) Piotra Wereśniaka. Jest to komedia romantyczna, której główny bohater Marcin Paprocki (w tej roli Piotr Adamczyk), aby uzyskać spadek po zamożnej ciotce, postanawia ożenić się z przypadkowo wybraną Anią (Marta Żmuda-Trzebiatowska). Nie kłam, że kochasz mnie to utwór nawiązujący do fabuły filmu, opowiada bowiem o udawanej miłości. W teledysku oprócz scen z komedii widzimy Ewelinę Flintę z Łukaszem Zagrobelnym oraz tańczącą parę.
16. Tylko mnie kochaj – Goya – piosenka z filmu Tylko mnie kochaj
Tylko mnie kochaj (2006) Goi to piosenka z filmu o tym samym tytule w reżyserii Ryszarda Zatorskiego. Jest to historia Michała (Maciej Zakościelny), który pochłonięty korporacyjnym stylem życia i przelotnymi biurowymi romansami, niespodziewanie musi zająć się małą dziewczynką twierdzącą, że mężczyzna jest jej ojcem. Sytuacja skłania bohatera do zainteresowania skromną Julią (Agnieszka Grochowska). W teledysku do romantycznej piosenki Goi wokalistka występuje w wieczorowym stroju na tle lampionów rozświetlających czarną przestrzeń – metafory miłości będącej najjaśniejszym światłem życia.
17. To nie był film – Myslovitz – piosenka z filmu Młode wilki ½
To nie był film – piosenka zespołu Myslovitz – pochodzi ze ścieżki dźwiękowej filmu Młode wilki 1/2 (1997) w reżyserii Zuzanny Boczar, Anny Zaorskiej i Jarosława Żamojdy. Obraz ten, będący nawiązaniem do wcześniejszego filmu Młode wilki, opowiada o młodej dziewczynie, Ani (Anna Mucha), która aby uratować swojego chłopaka (Krzysztof Antkowiak), postanawia udawać zaginioną siostrę jednego z członków gangu przemytników – Cichego (Jarosław Jakimowicz). Piosenka Myslovitz ma formę swoistej spowiedzi lub policyjnego zeznania mężczyzny, który uwikłał się w niebezpieczną i niemoralną działalność przestępczą, wiążącą się z zabijaniem ludzi.
18. Mimo wszystko – O. N. A – piosenka z filmu Młode wilki 1/2
Mimo wszystko zespołu O. N. A to przebój promujący film Młode wilki 1/2. Utwór wykonywany przez Agnieszkę Chylińską nawiązuje z kolei do historii i przeżyć głównej bohaterki historii. Podmiotem lirycznym piosenki jest kobieta, która samotnie musi stawić czoła życiu i pomimo wszelkich przeciwności postanawia się nie poddawać. Samo życie jest bowiem walką, którą warto stoczyć na przekór całemu światu.
19. Szczęśliwego Nowego Jorku – IRA – piosenka z filmu Szczęśliwego Nowego Jorku
Szczęśliwego Nowego Jorku grupy IRA to piosenka promująca film o tym samym tytule w reżyserii Janusza Zaorskiego. Komedia, oparta na książce Edwarda Redlińskiego, opowiada o kilku polskich emigrantach przebywających w Stanach Zjednoczonych. Piosenka IRY stała się prawdziwym przebojem i mimo że film jest słabą pozycją, utwór stał się przebojem. Piosenka opowiada o zmaganiu z życiem i odwadze realizowania marzeń.
20. Śniadanie do łóżka – Andrzej Piaseczny – piosenka do filmu Śniadanie do łóżka
Śniadanie do łóżka w wykonaniu Andrzeja Piasecznego z muzyką Seweryna Krajewskiego to utwór promujący film o tym samym tytule. W komedii Krzyszofa Langa główne role zagrali Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk i Małgorzata Socha. Film opowiada zabawne losy kucharza, który niespodziewanie staje się twarzą z pierwszych stron gazet. Przebój Piaska emanuje radością życia i optymizmem, manifestuje wiarę w możliwość zaczęcia wszystkiego od nowa.