Top 10 – piosenki z bajek – ranking
Pamiętacie te piosenki z bajek? Niejednokrotnie bawią i wzruszają do łez. To nie tylko piosenki dla dzieci, ale również dla dorosłych odbiorców. Oto nasz ranking najlepszych utworów z bajek.
Najlepsze piosenki z bajek
1. “Madagaskar” – „I Like to Move It, Move It”
Ścieżka dźwiękowa do bajki “Madagaskar” stała się jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych elementów. „I Like to Move It, Move It” w polskiej wersji – „Wyginam śmiało ciało”, śpiewane przez króla Juliana to energetyczny, zabawny przebój. Film powstał w 2005 roku i opowiada o historii kilku mieszkańców nowojorskiego Zoo. Oryginalną wersję piosenki wykonał Sacha Baron Cohen, natomiast polską Jarosław Boberek.
2. „Król Lew” – „Can You Feel the Love Tonight”
“Can You Feel the Love Tonight” to piosenka promująca Disneyowski film “Król Lew” z 1994 roku. Wykonawcą utworu był Elton John, słowa napisał zaś Tim Rice. Warto wspomnieć, że piosenka została nagrodzona Oscarem. Liryczny utwór towarzyszył wzruszającej historii młodego lwa Simby, który z lękliwego i psotliwego dziecka wyrasta na dojrzałego króla. Jednocześnie poznaje, czym jest prawdziwa przyjaźń, poświęcenie i odpowiedzialność.
3. „Pocahontas” – „Kolorowy wiatr”
„Pocahontas” z 1995 roku to piękna opowieść o miłości młodej Indianki i angielskiego poszukiwacza złota, Johna Smitha. Ścieżkę dźwiękową do filmu skomponowali Alan Menken i Stephen Schwartz. Polską premierę bajki promował utwór w wykonaniu Edyty Górniak „Kolorowy wiatr” wraz z teledyskiem z filmu.
4. „Piękna i bestia” – „Beauty and the Beast”
“Piękna i bestia” z 1991 roku to bajka, do której singiel stworzyli Celine Dion i Paebo Bryson. Film opowiada o młodej dziewczynie – Belli, która uwięziona w zamku strasznego potwora stopniowo przełamuje lęk i zaczyna dostrzegać ukrytą pod odpychającą powierzchownością dobrą naturę tytułowej bestii. „Beauty and the Beast” stanowi romantyczny utwór o miłości, która odmienia nawet najbardziej zatwardziałe serca.
5. „Tarzan” – „You’ll Be In My Heart”
“You’ll Be In My Heart” Phila Collinsa to kolejny Oscarowy utwór nagrany do filmu animowanego. Piosenka opowiada o wyjątkowym uczuciu pomiędzy dwojgiem ludzi, które łamie wszelkie konwenanse i nie zważa na społeczną akceptację. Utwór podkreśla zatem ukryte w bajce krytyczne przesłanie na temat ludzkiej cywilizacji.
6. „Aladyn” – „A Whole New World”
“Aladyn” – film z 1992 roku – został oparty na opowieści o tytułowym Aladynie i jego magicznej lampie spełniającej życzenia, pochodzącej z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Piosenka pochodząca z Disneyowskiej adaptacji bajki została nagrodzona Nagrodą Akademii Filmowej. „A Whole New World” w oryginale wykonywali Lea Salonga i Brad Kane. W polskiej wersji „To nowy świat” zaśpiewali Wiktor Korszla i Edyta Krzemień.
7. „Mulan” – „Reflection”
„Mulan” z 1998 roku to Disneyowski film animowany opowiadający historię młodej Chince o imieniu Mulan, która wykazuje się niezwykłą odwagą podczas najazdu Hunów na jej kraj. W męskim przebraniu dziewczyna decyduje się walczyć w zastępstwie swojego ojca, a jej bohaterska postawa ocala całe cesarstwo. Filmowi towarzyszyła piękna piosenka „Reflection” wykonywana przez Christinę Aguilerę, której tekst uwydatnia morał bajki „Mulan”: prawda o nas ukrywa się w naszym wnętrzu, a nie w zewnętrznych atrybutach.
8. „Mała Syrenka” – „Under the Sea”
„Mała Syrenka” – Disneyowski film z 1989 roku powstał w nawiązaniu do poruszającej baśni Hansa Christiana Andersena. W filmowej adaptacji zmieniono jednak zakończenie oryginalnego utworu, prezentując happy end. Mała Syrenka nie umiera zatem z powodu nieszczęśliwej miłości do księcia, ale zostaje jego żoną. Rytmiczna i wesoła piosenka „Under the Sea” autorstwa Alana Menkena w wykonaniu Samuela E. Wrighta zdobyła Oscara.
9. „Shrek” – „Hallelujah”
„Shrek” – historia przygód nieokrzesanego ogra i księżniczki Fiony – posiadała bardzo dobrą ścieżkę dźwiękową. Jednym z najlepszych utworów była zaś piosenka „Hallelujah” zaśpiewana przez Rufusa Wainwrighta.
10. „Kraina lodu” „Mam tę moc”
„Mam tę moc” to piosenka promująca film animowany pt. „Kraina lodu” z 2013 roku. Oryginalna wersja utworu – „Let It Go” została nagrodzona Oscarem. W polskojęzycznej edycji piosenkę „Mam tę moc” zaśpiewała Katarzyna Łaska.