Top 10 – bracia Figo Fagot
Bartosz Walaszek i Piotr Połać to sławni Bracia Figo Fagot. Swoimi bezpretensjonalnymi tekstami, a także prostą muzyką wzorowaną na disco polo stworzyli rozpoznawalną niszę polskiej rozrywki. Oto top 10 przebojów grupy.
Przeboje Braci Figo Fagot
1. ”Bożenka”
„Bożenka” to piosenka Braci Figo Fagot, która pochodzi z debiutanckiego albumu zespołu, „Na bogatości” (2012). Utwór należy do najbardziej znanych kompozycji grupy. Kontrowersyjny tekst przeboju przyczynił się też do wielu kłopotów autorów, ze względu na negatywne przedstawienie postaci Cygana. Przedstawiciele narodowości romskiej między innymi z powodu tego utworu pozwali zespół do sądu.
2. „Elegancja Francja”
„Elegancja Francja” to hit Figo Fagot z płyty „Eleganckie chłopaki” z 2013 roku. Piosenka jest ironicznym komentarzem do samczego zachowania typowego „chama” – młodego mężczyzny bez ogłady, który idzie do nocnego klubu, żeby za przysłowiowego drinka postawionego dziewczynie uprawiać przygodny seks w toalecie.
3. „Gdybym zgolił wąs”
„Gdybym zgolił wąs” – przebój Figo Fagot z albumu „Na bogatości” – to parodia muzyki disco polo, z chwytliwym, prostym refrenem i tekstem o relacji erotycznej z wymarzoną wybranką.
4. „Zobacz dziwko, co narobiłaś”
„Zobacz dziwko, co narobiłaś” to jeden z najpopularniejszych utworów Figo Fagot. Pochodzi z płyty „Eleganckie chłopaki”. Zarówno w piosence, jak i w teledysku pojawił się Czesław Mozil. Przebój stanowi ironiczny, a zarazem popularny zestaw wad, jakie mężczyźni przypisują kobietom. Oczywiście zostają one wyrażone w prostackiej formie.
5. „Dziewczyno zawistna”
„Dziewczyno zawistna” z płyty „Disco polo” (2016) to utwór pokazujący polski alkoholizm w krzywym zwierciadle. Tekst piosenki opowiada bowiem o „typowym” mężczyźnie, który nie może się napić z powodu ciągłego zrzędzenia grubej żony. Piosenka pokazuje umiłowanie do wódki jako narodową tradycję uświęconą przez prostą religijność.
6. „Pisarz miłości”
„Pisarz miłości” z „Eleganckich chłopaków” to zabawna piosenka o jurnym mężczyźnie, który przechwala się swoimi seksualnymi umiejętnościami, z dumy określa nawet siebie w poetyckim stylu, jako „pisarz miłości”. Realne możliwości bohatera nie idą jednak w parze z wybujałym ego – męskość ostatecznie zawodzi go bowiem z powodu alkoholu.
7. „Małgoś głupia”
„Małgoś głupia” z płyty „Na bogatości” to jedna z najbardziej kontrowersyjnych piosenek Figo Fagot. Wykorzystuje bowiem negatywny stereotyp Roma – jako złodzieja i oszusta.
8. „Polska”
„Polska” z albumu „Disco polo” to piosenka Figo Fagot, której tekst jest zabawnym zbiorem narodowych przywar. Na polskość składają się tu bowiem „schabowy, mazurek, żurek, kiszony ogórek”, oczywiście zamiłowanie do wódki i kibicowanie przegrywającej drużynie piłkarskiej. Swoistą puentą utworu jest zaś stwierdzenie: „Może i Polak mądry jest po szkodzie/ Dlatego tyle mądrości w tym narodzie!”.
9. „Najebany to do domu”
„Najebany to do domu” z albumu „Disco polo” to kolejny utwór zespołu Figo Fagot, który dotyczy alkoholizmu. Bohaterem piosenki jest bywalec klubów i dyskotek, poszukujący tam dobrej zabawy i okazji do upicia się.
10. „Świnki i damy”
„Świnki i damy” z krążka „Na bogatości” to przykład specyficznego języka Braci Figo Fagot. Zespół stworzył bowiem swoją własną „terminologię”, w której słowo „świnki” jest synonimem kobiet przyzwoitych, natomiast „damy” to określenie prostytutek. W tekście dochodzi do odwrócenia emocjonalnych skojarzeń związanych z najstarszą profesją świata, co nadaje jej pozytywne zabarwienie.