Top 20 – Najlepsze piosenki z filmów – ranking
Znane piosenki z filmów to nie tylko romantyczne ballady przywodzące na myśl miłosne skojarzenia, ale także przeboje z filmów sensacyjnych, obyczajowych czy komedii. Przedstawiamy nasz ranking największych hitów muzycznych z filmów.
Najlepsze piosenki z filmów
Miejsce 20 – He Got Game – piosenka z filmu Gra o honor (He Got Game)
He Got Game to piosenka grupy Public Enemy, promująca film Gra o honor z 1998 roku. Obraz w reżyserii Spike’a Lee opowiada o młodym koszykarzu (w tej roli Ray Allen), który pomimo trudnej sytuacji życiowej postanawia się dalej kształcić. W jego życie niespodziewanie wkracza ojciec odsiadujący w więzieniu wyrok za zabójstwo matki (Denzel Washington). Piosenka hip-hopowego zespołu dobrze oddaje klimat afroamerykańskiej części Stanów Zjednoczonych. Tekst i teledysk utworu opowiadają o marzeniach czarnoskórych mieszkańców USA o autentycznej równości i wyrwaniu się z mrocznego getta.
Miejsce 19 – Don’t Cry for Me Argentina – piosenka z filmu Evita
Don’t Cry For Me Argentina Madonny to przebój z filmu Evita (1996) w reżyserii Alana Parkera. Madonna wystąpiła również w roli głównej, jako Eva Peron, żona prezydenta Argentyny Juana Perona (jego z kolei zagrał Antonio Banderas). Piosenka posiada liryczny klimat. W teledysku Madonna wciela się w filmową postać Evity i w takiej stylizacji śpiewa piosenkę na balkonie pałacu prezydenckiego w Argentynie. Sam utwór muzyczny powstał w 1976 roku do musicalu Evita.
Miejsce 18 – I See Fire – piosenka z filmu Hobbit: Pustkowie Smauga
I See Fire to wieli przebój Eda Sheerana, powstały do filmu Hobbit: Pustkowie Smauga. Dzieło w reżyserii Petera Jacksona stanowi adaptację powieści J. R. R. Tolkiena. Opowiada historię tytułowego Hobbita Bilbo (Martin Freeman), który wraz ze swoją drużyną wyrusza w podróż, by zniszczyć groźnego smoka Smauga i zabrać jego skarb. Piosenka Eda Sheerena jest stylizowana na język światów wykreowanych przez Tolkiena. Gloryfikuje odwagę, honor i siłę przyjaźni. W teledysku w czarno-białych ujęciach pojawia się śpiewający i tworzący utwór Ed Sheeran, wplecione kadry z filmu są zaś kolorowe.
Miejsce 17 – Independent Women – piosenka z filmu Aniołki Charliego (Charlie’s Angels)
Independent Women to utwór grupy Destiny’s Child, w skład którego wchodziła między innymi Beyonce. Piosenka reklamowała ścieżkę dźwiękową z filmu Aniołki Charliego z 2000 roku w reżyserii McG. W remake’u filmowego przeboju z lat 70. wystąpiły Drew Barrymore, Cameron Diaz i Lucy Liu. Teledysk do Independent Women został wyreżyserowany przez Francisa Lawrence’a. Trzy dziewczyny z zespołu: Beyonce, Kelly Rowland i Michelle Williams znajdują się w futurystycznej szkole, w której wyświetlają się poszczególne kadry z filmu. Piosenkarki ćwiczą umiejętności prezentowane na ekranie przez „aniołki Charliego”. Na końcu w eterze pojawia się zaś głos domniemanego szefa – Charliego. Wideoklip emanuje zmysłowością. Piosenkarki, podobnie jak filmowe bohaterki łączą kobiecy wdzięk z odwagą i siłą.
Miejsce 16 – Beautiful Stranger – piosenka z filmu Szpieg, który nie umiera nigdy (Austin Powers 2)
Beautiful Stranger to piosenka Madonny do filmu z serii Austin Powers – Szpieg, który nie umiera nigdy z 1999 roku. W obrazie Jay’a Roacha główną rolę zagrał Mike Myers. Aktor wystąpił również w teledysku wraz z Madonną. Zagrał Austina Powersa, który poszukuje pięknej agentki (Madonna), a następnie pada ofiarą jej uroku. Kiedy obserwuje ją na koncercie, w głowie mężczyzny pojawiają się erotyczne fantazje z piosenkarką. Teledysk, podobnie jak film, posiada żartobliwy wydźwięk.
Miejsce 15 – Wild Wild West – piosenka z filmu Bardzo dziki Zachód
Wild Wild West to utwór wykonywany przez Willa Smitha we współpracy z Dru Hill & Kool Mo Dee. Piosenka pochodzi ze ścieżki dźwiękowej filmu o tym samym tytule, a fabuła, scenografia i choreografia odzwierciedla klimat westernowej komedii Barry’ego Sonnenfelda. Oprócz Willa Smitha w filmie zagrali między innymi Kevin Kline, Salma Hayek i Kenneth Branagh. Teledysk do utworu muzycznego Bardzo dziki zachód wyreżyserował Paul Hunter. Wystąpiły w nim gwiazdy z filmu, ale również np. Enrique Iglesias.
Miejsce 14 – The Shoop Shoop Song– piosenka z filmu Syreny (Mermaids)
The Shoop Shoop Song (It’s in His Kiss) to piosenka Cher z filmu Syreny (1990) w reżyserii Richarda Benjamina. Główną rolę zagrała w nim sama piosenkarka, która wcieliła się w matkę dwóch dorastających córek (Winona Ryder i Christina Ricci). W teledysku wystąpiły wszystkie trzy aktorki w stylizacjach z lat 60., nawiązujących do czasu akcji filmu. W scenach tych Cher wraz z „córkami” pojawiają się w ujęciach czarno-białych, kolorowe są zaś kadry z Syren, a także ostatnie sceny wideoklipu, w których aktorki pokazano we współczesnych strojach – podartych jeansach – podczas malowania na murze artystycznego graffiti. W ten sposób perspektywa przeszłości została połączona z teraźniejszością.
Miejsce 13 – Shy Guy – piosenka z filmu Bad Boys
Shy Guy Diany King pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do filmu Bad Boys (1995) w reżyserii Michaela Baya. W rolach głównych wystąpili Will Smith i Martin Lawrence. Komedia sensacyjna opowiada zabawną historię dwóch policjantów, którzy muszą odzyskać skradzioną heroinę. W teledysku oprócz piosenkarki pojawili się również odtwórcy głównych ról. Wideoklip to połączenie scen czarno-białych oraz ujęć z filmu. Diana King wykonuje zmysłowy taniec w bliżej nieokreślonym pomieszczeniu oraz na scenie.
Miejsce 12 – Streets od Philadelphia – piosenka z filmu Filadelfia
Streets of Philadelphia to przebój Bruce’a Springsteena powstały do filmu Filadelfia (1993) w reżyserii Jonathana Demme. Jest to historia chorującego na AIDS prawnika (Tom Hanks), który po zwolnieniu z pracy postanawia walczyć o swoją godność. Streets of Philadelphia to piosenka, która mówi o dojmującej samotności w obliczu życiowej klęski. Opowiada o odrzuceniu przez najbliższych i rozpaczy. W teledysku widzimy Bruce’a Srpingsteena spacerującego po ponurych ulicach Filadelfii. W kilku ujęciach pojawia się również Tom Hanks. Co ciekawe, dźwięk do piosenki nie był nagrywany osobno, ale na żywo za pomocą ukrytego mikrofonu. Zabieg ten miał oddawać dramaturgię i powagę przesłania utworu.
Miejsce 11 – Elevation – piosenka z filmu Lara Croft: Tomb Raider
Elevation grupy U2 to hit, który powstał jako część ścieżki dźwiękowej do filmu Lara Croft: Tomb Raider (2001) w reżyserii Simona Westa. W roli głównej wystąpiła Angelina Jolie, jako dziewczyna, która nie boi się żadnego ryzyka i podejmuje najtrudniejsze wyzwania mające na celu uratowanie świata. Teledysk do piosenki został wyreżyserowany przez Josepha Kahna. Wideoklip przedstawia krótką historię, w której Lara Croft i Bono ratują The Edge’a z rąk złego brata bliźniaka Bono. W końcu seria niesamowitych przygód doprowadza do zwycięstwa dobra, a grupa U2 kroczy przy boku Lary Croft, podczas gdy w tle lewitują samochody, a nad ich głowami przelatuje obecny również w początkowej scenie Boeing 747 – 400.
Miejsce 10 – What if (Creed Song) – piosenka z filmu Krzyk 3 (Scream 3)
What If to przebój zespołu Creed nagrany do filmu Krzyk (2000) w reżyserii Wesa Cravena. Głównym pomysłem trzeciej części cyklu horrorów, podobnie jak poprzednich, są ataki seryjnego mordercy używającego maski nawiązującej do obrazu Edvarda Muncha pt. „Krzyk”. Piosenka What if opowiada o nienawiści i oprawcach, którzy krzywdzą innych. W teledysku widzimy członków grupy Creed kolejno mordowanych przez zabójcę w masce z filmu. Okazuje się, że to oni sami nosili maski, żeby przestraszyć swoje partnerki. W finalnej scenie niespodziewanie pojawia się jednak prawdziwy morderca.
Miejsce 9 – Can’t Fight The Moonlight – piosenka z filmu Wygrane marzenia (Coyote Ugly)
Can’t Fight The Moonlight to piosenka LeAnn Rimes pochodzi z filmu Wygrane marzenia (2000). Główną bohaterką obrazu w reżyserii Davida McNally’ego jest dziewczyna, która marzy o karierze kompozytorki (Piper Perabo). Po drodze do celu zatrudnia się w nowojorskim barze, gdzie zabawia gości śpiewem. W teledysku LeAnn Rimes wykonuje piosenkę na barze z filmu, a obok niej tańczy jedna z bohaterek (w tej roli Izabella Miko). W tle pojawiają się również kadry z Wygranych marzeń.
Miejsce 8 – Tainted Love – piosenka z filmu To nie jest kolejna komedia dla kretynów (Not Another Teen Movie)
Tainted Love Marilyna Mansona to utwór z filmu To nie jest kolejna komedia dla kretynów (2001). Obraz w reżyserii Joela Gallena rozgrywa się w środowisku nastolatków. Uczeń liceum aby wygrać zakład, zaprasza na bal maturalny najmniej atrakcyjną dziewczynę w szkole. W teledysku przedstawiającym imprezę nastolatków wystąpił sam Marilyn Manson oraz aktorzy z filmu: Chris Evans, Chyler Leigh i Eric Jungmann.
Miejsce 7 – Skyfall – piosenka z filmu Skyfall
Skyfall to piosenka Adele promująca film o tym samym tytule z 2012 roku w reżyserii Sama Mendesa. Dzieło stanowi kolejną pozycję z serii przygód Jamesa Bonda, którego tym razem zagrał Daniel Craig. W piękną partnerkę agenta 007 wcieliła się zaś Berenice Marlohe. Najlepszą rekomendacją utworu Adele jest statuetka Oscara, jaką wokalistka otrzymała za tę piosenkę. Patetyczna i wzruszająca muzyka współgra z lirycznym tekstem i jednocześnie podkreśla główne motywy filmu.
Miejsce 6 – Theme From Missio: Impossible – scieżka dźwiękowa z filmu Mission: Impossible
Theme From Mission Impossible dwóch członków grupy U2: Larry’ego Mullena i Adama Claytona nie jest wprawdzie piosenką, ale stanowi niezapomniany soundtrack z filmu, dlatego utwór znalazł się w naszym ranking. Motyw muzyczny zyskał również osobny teledysk, w którym pojawiają się sceny z Mission Impossible (1996). Główną rolę w filmie Briana De Palmy zagrał Tom Cruise jako tajny amerykański agent.
Muzyka do filmu podkreśla sensacyjny i jednocześnie tajemniczy klimat prezentowanej historii. Teledysk został zrealizowany w nieco futurystycznym stylu. W kolejnych sekwencjach widzimy samych muzyków grających na gitarze i na perkusji. Ich postaci spowija niebieskie i różowe światło przypominające laser skanujący sylwetki szpiegów. Obrazowi towarzyszy narastające napięcie stopniowane przez dźwięki muzyki.
Miejsce 5 – Lose Yourself – piosenka z filmu 8 Mila
Lose Yourself to nagrodzona Oscarem piosenka Eminema do filmu 8 Mila (2002) w reżyserii Curtisa Hansona. Obraz przedstawia historię najsłynniejszego białego rapera – Eminema, który zagrał samego siebie. W postać matki-alkoholiczki wokalisty wcieliła się Kim Basinger, natomiast jego dziewczynę zagrała Brittany Murphy. W teledysku zostały wplecione sceny z filmu, przedstawiające szczególnie trudne momenty w życiu Eminema – problemy finansowe, domowe oraz trud przełamywania własnych ograniczeń na scenie. Wideoklip kręcono w Detroit, mieście, z którego wywodzi się raper. Zarówno teledysk, jak i film, podkreślają patologiczność lokalnego środowiska oraz nieakceptację Eminema przez społeczność hip-hopową ze względu na biały kolor skóry.
Miejsce 4 – Gangsta’s Paradise – piosenka z filmu Młodzi gniewni (Dangerous Minds)
Gangsta’s Paradise Coolio to hit promujący film Młodzi gniewni (1995). Akcja obrazu Johna N. Smitha rozgrywa się w społeczności amerykańskiej młodzieży zamieszkującej slumsy. Los młodych ludzi próbuje odmienić nowa nauczycielka języka angielskiego i jednocześnie była oficer marines (w tej roli Michelle Pfeiffer). Aktorka wystąpiła również w teledysku, pokazano ją siedzącą w ciemności na krześle i wsłuchaną w słowa rapującego wokalisty. Utwór posiada poruszające przesłanie, rozpoczyna się cytatem z biblijnego psalmu – „Gdy przechodzę przez ciemną dolinę śmierci”. Coolio opisuje trudny los młodzieży z biednych i patologicznych rodzin, która ma nikłe szanse na wyrwanie się z tego środowiska.
Miejsce 3 – Don’t Let Go En Vogue – piosenka z filmu Desperatki (Set It Off)
Piosenka Don’t Let Go jest przebojem grupy En Vogue nagranym do filmu Desperatki (1996) F. Gary’ego Greya. Dramat opowiada o czterech młodych kobietach, które postanawiają odmienić swoje życie i napaść na bank. W rolach głównych wystąpiły Jada Pinkett Smith, Queen Latifah, Vivica A. Fox oraz Kimberly Elise. W teledysku wokalistki ubrane w czarne, seksowne stroje En Vogue tańczą na scenie przed zachwyconą publicznością. Ich taniec uzupełniają sceny z filmu.
Miejsce 2 – Behind Blue Eyes – piosenka z filmu Gothika
Behind Blue Eyes w wykonaniu grupy Limp Bizkit to hit promujący film Gothika (2003) w reżyserii Mathieu Kassovitza. W roli psycholog, która zostaje oskarżona o morderstwo, wystąpiła Halle Berry. Utwór Limp Bizkit jest coverem piosenki zespołu The Who. W teledysku nie wykorzystano scen filmowych, ale nagrano go w aranżacji związanej z treścią obrazu Kassovitza. Scenerią wideoklipu jest amerykańskie więzienie, w którym widzimy Halle Berry w podobnej roli jak w filmie Gothika. Jako więzień wystąpił zaś wokalista grupy – Fred Durst.
Miejsce 1 – Shape of My Heart – piosenka z filmu Leon Zawodowiec (Leon)
Shape of My Heart Stinga to piękna ballada z filmu Leon Zawodowiec z 1994 roku. Obraz wyreżyserował Luc Besson. Leon Zawodowiec to historia o płatnym mordercy (Jean Reno), który nieoczekiwanie ratuje życie dwunastolatce (Natalie Portman) i postanawia zemścić się na zabójcach jej rodziny. Niezwykle liryczny utwór Stinga mówi o człowieku, który poszukuje jakiejś ukrytej mistycznej zasady rzeczywistości.