Top 10 – teledyski Michaela Jacksona
Teledyski Michaela Jacksona to istny rezerwuar wizualnych perełek. Artysta, współpracując ze znanymi reżyserami, dopracowywał każdy klip w najdrobniejszych szczegółach. Oto top 10 teledysków Michaela Jacksona
Najlepsze teledyski Michale Jacksona
1. ”Thriller”
“Thriller” z 1982 roku został okrzyknięty klipem wszech czasów. Było to jedno z pierwszych dzieł w historii teledysku. Wideoklip wyreżyserował John Landis w konwencji kina grozy – horroru. Taniec zombie pochodzący z „Thrillera” stał się jednym z kultowych motywów popkultury. Teledysk został nagrodzony Grammy.
2. “The Way You Make Me Feel”
Teledysk do piosenki „The Way You Make Me Feel” zrealizował Joe Pytka. Michael Jackson występuje w roli zwyczajnego chłopaka podrywającego na ulicy atrakcyjną dziewczynę. W krótkim filmie główną rolę kobiecą zagrała modelka Tatiana Thumbtzen. W jej przyjaciółkę wcieliła się Latoya Jackson.
3. “Smooth Criminal”
“Smooth Criminal” (1987) to wielki przebój Michaela Jacksona, który był promowany przez równie popularny teledysk. Powstały aż cztery wersje wideoklipu. Najbardziej znany pochodzi z filmu Moonwalker, jako 10-minutowy fragment stanowi integralną część produkcji. W wersji tej artysta wprowadził słynny „anti-gravity lean” – głębokie pochylenie całego ciała bez odrywania stóp od ziemi.
4. „Beat It”
„Beat It” to jeden z kultowych teledysków Michaela Jacksona. Obraz realizowano w Los Angeles, w dzielnicach biedy, a statystami w filmie byli członkowie miejscowych gangów. Dwa wrogie obozy ścierają się, by walczyć na śmierć i życie, jednak ostatecznie łączy ich taniec. Wokalista współpracował przy tym teledysku ze znanym choreografem Michaelem Petersem.
5. “Billie Jean”
Teledysk „Bille Jean” promował utwór pochodzący z legendarnej płyty „Thriller” (1982). Klip, należący do najlepszych teledysków lat 80., został wyreżyserowany przez Steve’a Barrona i był pierwszym tego typu obrazem z czarnym artystą, który doczekał się regularnej emisji przez stację MTV. Magnetyzujący taniec Michaela Jacksona z podświetlającymi się płytami chodnika przeszedł do historii sztuki teledysku. Image artysty, czyli różowa koszula z muszką i czarny skórzany garnitur, stał się kultowy.
6. “Black or White”
Wideoklip „Black or White”, promujący utwór z płyty „Dangerous” (1991) został wyreżyserowany przez Johna Landisa. Autorem choreografii był natomiast Vincent Paterson. W części wprowadzającej umieszczono scenkę z popularnym aktorem dziecięcym, znanym z roli w filmach „Kevin sam w domu” i „Kevin sam w Nowym Jorku”, Macaulayem Culkinem. Utwór jest wyraźnym sprzeciwem wobec rasizmowi. Ze względu na nowatorski w latach 90. pomysł ukazania ludzkiej twarzy, która na oczach widza przeistacza się w przedstawicieli różnych ras, koszty teledysku sięgnęły aż 6 milionów dolarów.
7. “They Don’t Care About Us”
“They Don’t Care About Us” to utwór, który promowały dwa teledyski. Jeden z nich powstał w Brazylii, w Salvadorze i w Rio de Janeiro. Drugi natomiast został zrealizowany w więzieniu. Reżyserem obu wersji był Spike Lee. W teledysku więziennym wykorzystano liczne obrazy rasizmu i łamania praw człowieka. Utwór wzbudził liczne kontrowersje, a jego dystrybucja w USA była utrudniona.
8. “Earth Song”
Teledysk do piosenki „Earth Song” z albumu „HIStory” (1995) powstawał w czterech częściach świata. Reżyserem obrazu był Nick Brandt. Klip pokazuje różne formy destrukcji świata, jak niszczenie lasów, zabijanie zwierząt, zanieczyszczenia, ubóstwo i wojny. W końcowych kadrach w świecie zostaje przywrócony pierwotny ład.
9. “Bad”
Wideoklip do utworu „Bad” (1987) stworzył jeden z najlepszych reżyserów światowego kina – Martin Scorsese. Michael Jackson występuje w filmie jako uczeń, który po powrocie z prestiżowej szkoły do rodzinnej dzielnicy, spotyka się z szemranym towarzystwem. Teledysk zrealizowano na Brooklynie. Obraz zawiera liczne odniesienia do słynnego musicalu „West Side Story”.
10. “Remember The Time”
Teledysk „Remember The Time” wyreżyserował John Singleton. Akcja filmu rozgrywa się w starożytnym Egipcie. W obrazie wystąpiły czołowe gwiazdy, jak Eddie Murphy, Iman, Tommy „Tiny” Lister i Magic Johnson. Michael Jackson wcielił się w czarodzieja, który, pod groźbą śmierci, ma rozbawić żonę faraona.